FAQ

1. Kim jesteśmy ?

Joanna + Adam.. dobre małżeństwo i szczęśliwi rodzice :) Nie jesteśmy fotografami, ku Waszemu zaskoczeniu nie kończyliśmy specjalnych szkół w zakresie fotografii.. nikt na siłę nie zmuszał nas to czytania książek o fotografii, przeglądania prasy, internetu w poszukiwaniu fotograficznych nowinek.. robimy to sami - bo to lubimy ! Fotografia to nasza pasja, robienie coraz lepszych zdjęć to nasz cel do którego nieustannie dążymy.. Nie jest to łatwe ale skoro tutaj trafiliście to pewnie choć odrobinę podoba się Wam w jaki sposób rejestrujemy Wasz najważniejszy dzień w życiu..

2. Jak pracujemy ?

Wykonując fotoreportaż bo taki styl obieramy na ślubie pracujemy razem w duecie.. W dniu ślubu fotografujemy wydarzenia i ludzi takich jakich zastajemy.. nie ma tu mowy o sztucznym pozorowaniu sytuacji, wszystko musi być naturalne. Nasza rola skupia się na zatrzymaniu chwil, ulotnych momentów, prawdziwych emocji.. często uśmiechów i łez przez co fotografie będą naturalne i piękne. Tego dnia staramy się uchwycić atmosferę i klimat tak aby po latach można było wrócić do zdjęć z uśmiechem na twarzy i przeżyć to wszystko raz jeszcze.. 

3. Dlaczego pracujemy razem.. w duecie ?

Każde z nas ma inne spojrzenie na świat. Fotografując razem możemy wykonać fotografie z dwóch różnych perspektyw. Gdy jedno z nas wykonuje "podstawowe" ujęcia - drugie może pokusić się o wykonanie bardziej wyszukanych, niespotykanych kadrów nie martwiąc się o to że coś zostanie pominięte. Prosty przykład.. wyobrażacie sobie zobaczyć oprócz zdjęć pary młodej w momencie zakładania obrączek i powtarzania tekstu przysięgi - także emocje i łzy wzruszenia na twarzach Waszych bliskich ? Na to między innymi pozwala praca w ducie.. Podczas pracy w pojedynkę wykonanie wielu takich kadrów jest praktycznie niemożliwe..

4. Dwóch fotografów na ślubie - czy jest to dodatkowo płatne ?

Nie ! Nie doliczamy żadnych dodatkowych kosztów. Masz dwóch fotografów w cenie jednego - często inni fotografowie za obecność drugiego fotografa na ślubie doliczają nawet 100% stawki.

5. Jaki sprzęt używamy ?

Pracujemy na profesjonalnym sprzęcie marki Canon, pełnoklatkowe lustrzanki oraz zestawy jasnych obiektywów. W ciemnych pomieszczeniach często korzystamy z pomocy lamp błyskowych, ale głównie staramy się fotografować w świetle zastanym.  W torbie zawsze posiadamy zapasowy sprzęt w przypadku (odpukać ;)) nieprzewidzianej awarii. Podczas reportażu na bieżąco wykonujemy kopie zdjęć na wypadek uszkodzenia nośników danych. Takie rzeczy mogą mieć miejsce więc lepiej dmuchać na zimne.

6. Jak długo trwa fotoreportaż w dniu ślubu ?

Przy pełnym reportażu ślubnym który obejmuje wizytę u kosmetyczki/fryzjera aż do momentu oczepin jesteśmy z Wami od godziny 8:00-10:00 rano aż do oczepin włącznie tj. do godziny ok.1:00-2:00 w nocy.

7. Na jakim obszarze wykonujemy zlecenia ?

Generalnie jest to obszar całego kraju, udajemy się także zagranicę.. nie ma dla nas żadnych ograniczeń. Kwestia kosztów dojazdu we wskazane miejsca ustalamy indywidualnie z parą młodą w zależności od wielkości zlecenia oraz odległości do pokonania.

8. W jakiej formie i ile zdjęć otrzyma para młoda ? 

Wszystkie zdjęcia otrzymujecie na płycie DVD (opcjonalnie pendrive) w formacie jpg. Minimalna ilość zdjęć które znajdą się na DVD podana jest w ofercie poszczególnych pakietów ślubnych. Czym szerszy zakres pakietu tym zdjęć jest więcej. Warto również zwrócić uwagę na to, że podane ilości są to gwarantowane ilości które na pewno otrzymacie.. z reguły zdjęć zawsze jest więcej. Wyznajemy i trzymamy się prostej zasady.. dla nas liczy się jakość a nie ilość dlatego wszystkie zdjęcia które trafią na płytę DVD przechodzą szczegółową obróbkę graficzną. Nie kopiujemy zdjęć prosto z aparatu na płytę i na pewno nie otrzymacie ich na drugi dzień po ślubie.

9. Jaki jest czas oczekiwania na końcowy materiał ?

Po wykonaniu reportażu ślubnego i ew. sesji zdjęciowych wszystkie fotografie przechodzą szczegółową obróbkę graficzną która trwa od kliku do kilkunastu dni. Dodatkowo para młoda może zamówić albumy ślubne, foto-książki itp. Ich wykonanie a także zaprojektowanie płyt, okładek, etui wymaga sporego nakładu czasu dlatego dajemy sobie na wykonanie całego zlecenia do 8 tygodni co nie oznacza że może być to krótszy okres czasu.

10. Jak wygląda kwestia rezerwacji terminu i kiedy to zrobić ?

Rezerwacja terminu następuje w momencie podpisania umowy oraz wpłacie zadatku w terminie 7 dni od jej podpisania. Zadatek wpłacany jest przelewem na konto bankowe, jest to Wasz dowód wpłaty. Pary z reguły rezerwują terminy około roku-półtora przed ślubem co nie oznacza że kontaktując się z nami miesiąc przed ślubem konkretny termin będzie koniecznie zajęty. Zasada w tym przypadku jest prosta.. kto pierwszy ten lepszy.

11. Sesja plenerowa.. dlaczego po ślubie ?

Dzień ślubu to czasowo bardzo napięty dzień. Od samego rana towarzyszy nam pośpiech a co za tym idzie także mimo wszystko zdenerwowanie. Wizyta u kosmetyczki, fryzjera, odbiór kwiatów, przystrojenie auta.. kończymy się ubierać za chwilę błogosławieństwo a do drzwi pukają już pierwsi goście. Żeby wykonać dobre zdjęcia niezbędna jest nam swoboda działania, fajna atmosfera, brak stresu, sporo czasu a także sprzyjająca pogoda na którą niestety w dniu ślubu nie mamy żadnego wpływu. W innym dniu nie musimy już tak uważać na ubiór czy fryzurę w skutek czego możemy sobie pozwolić na bardziej odważne ujęcia, mamy do dyspozycji dużo czasu, mamy wpływ na pogodę, możemy się udać w wybrane lokalizacje. W dniu ślubu stać nas jedynie na wygospodarowanie max. 1 godziny które możemy przeznaczyć na wykonanie zdjęć w najbliższej lokalizacji..

12. Sesja narzeczeńska - czy warto ?

Sesja narzeczeńska to naszym zdaniem fajna pamiątka którą warto sobie sprezentować.. Zdjęcia z takiej sesji można później wykorzystać np. do stworzenia zaproszeń ślubnych, jako wstęp na Waszym filmie ślubnym lub udekorować nimi salę weselną, goście na pewno będą zachwyceni. Sesja narzeczeńska pozwala także bliżej nam się poznać, oswoić Was z obiektywem co z pewnością zaowocuje jeszcze bardziej naturalnymi zdjęciami w dalszym etapie naszej współpracy.

13. Czy bierzemy pod uwagę Wasze pomysły, scenariusze i miejscówki przy wykonaniu sesji plenerowej, narzeczeńskiej ?

Jak najbardziej ! Wszystkie Wasze pomysły są przez nas mile widziane zwłaszcza te najbardziej ekstremalne i zwariowane ;) Szczegóły dotyczące w/w kwestii zawsze omawiamy z parą młodą w momencie podpisania umowy.

14. Czy można zamówić samą sesję narzeczeńską lub plenerową ?

Oczywiście że tak, z tym że w pakiecie z reportażem zawsze wychodzi to taniej.

15. Czy istnieje możliwość wybrania samemu zdjęć do albumu lub foto-książki ?

Oczywiście że tak ale w większości przypadków klienci zdają się po prostu na nas - wybieramy zawsze najlepsze kadry. Uwierzcie.. siedzimy w tym po uszy ;)

16. Czy posiadamy zezwolenie na fotografowanie w miejscach sakralnych ?

Tak. Posiadamy stosowne zezwolenia i ukończony kurs. Wielu księży wymaga takie zaświadczenia - brak takiego pozwolenia może skutkować odmową ze strony proboszcza na wykonanie zdjęć.

17. Czy wykonujemy zdjęcie grupowe wszystkich gości i czy jest to dodatkowo płatne ?

Tak na życzenie pary młodej - jest to usługa bezpłatna. Odpłatnie dajemy możliwość zamówienia gościom weselnym odbitek zdjęcia grupowego oraz wybranego zdjęcia portretowego pary młodej.

18. Czy zajmujemy się także filmowaniem ?

Na chwilę obecną nie.. chcemy robić jedno a dobrze dlatego skupiamy się na fotografii.